Začínáme s krmením
V každé chovatelské stanici se krmí jiným způsobem, proto si raději zjistěte na co je vaše štěně zvyklé od chovatele. Z naší CHS odchází štěně naučené na pevnou stravu. Je zvyklé na syrové maso, zeleninu/ovoce, kosti a mléčný příkrm, ale i na kvalitní granule.
My naše psy krmíme pouze syrovou stravou. Za prvé z ekonomických důvodů a za druhé i proto, že je to pro ně přirozenější strava a více jim chutná. Samozřejmě pokud budoucí majitel našeho štěněte nechce krmit stejně jako my, nemáme mu to za zlé, ale vždy trváme na tom, aby naši odchovanci byli krmeni kvalitní stravou.
Metody krmení jsou tedy v zásadě dvě:
1)BARF – krmení syrovou stravou
V barfování se pejsek krmí syrovým masem, kostmi, zeleninou – ovocem a přílohami. Štěně má baštit 4-6% své tělesné hmotnosti, dospělý pes 2-3%. Poměry v masové směsi by u štěňátka měly být asi 60 % namletého masa a vnitřností, 30 % namletých kostí a 10 % ovoce a zeleniny (přičemž vždy více zeleniny než ovoce a ze zeleniny nejvíc listová – saláty, zelí může být i kysané, špenát atd.).
Takže na 1 kg živé váhy štěněte: 36 g masa, 18 g kostí a 6 g ovoce/zeleniny – celkem 60 g.(Přídavek ke krmení při každém kile, které váš mrňousek přibere – a na začátku přibírají velice rychle.) Můžete krmit všemi druhy syrového masa. Štěňata jsou u nás zvyklá na kuřecí, krůtí, kachní, zvěřinu, vepřové, hovězí, telecí a na mnoho druhů ryb.
2)Super premiové granule
Na prvním místě složení by měla být kvalitní masová moučka nebo sušené maso.
To pár lidí jistě překvapí, protože by tam spíše chtěli maso čerstvé a ne nějakou moučku. Je však třeba si uvědomit, že čerstvé maso obsahuje zhruba 70% vody, sušením se voda odpaří a zůstane masová moučka, cca 30% původního množství. Když máte uvedené ve složení granulí na prvním místě čerstvé maso a na druhém třeba rýži, vyplývá z toho, že granule jsou hlavně z rýže a masa obsahují málo. Po vysušení těchto surovin maso ztratí vodu a obsahově spadne hluboko za uvedenou rýži. Je potřeba zkontrolovat i celkový obsah obilovin. Pes totiž není slepice, přesto výrobci cpou do granulí takové množství obilovin, aby mohla být cena taková, jaká je.
V granulích jsou i konzervanty, které granule dokáží ponechat poživatelné několik let. Což ovšem neplatí u granulí, kterou jsou lisované jako třeba Yoggies – pozor u nich je potřeba dávat pozor na datum spotřeby jinak se vám zkazí a zplesniví – což považuji za znak kvality. (Instantní polévka taky vydrží mnoho let a je stále poživatelná, ale představte kdyby jste jí jedli každý den celý svůj život)
U nás sice granule neletí, ale mnoho majitelů se rozhodne krmit tímto způsobem. Můžu tedy doporučit granule těchto značek: Taste of the Wild, Wolfsblud, Anamaet, Acana nebo Yoggies. Kvalitních granulí je samozřejmě více, jde jen o to co vašemu psovi chutná.
Pokud se rozhodnete pro granule nekupujte příliš velké balení, ale nejdříve je vyzkoušejte. Může se totiž stát, že štěněti nebude chutnat a granule nebude jíst.
Jak často svého vlčka krmit?
Štěně by mělo baštit 3-4x denně nejméně do 3. měsíce věku. Po 3. měsíci stačí 2-3x. Kolem 10. měsíce už stačí pouze 1-2x. Naše dospělé holky jedí 1x denně vždy ráno.
Příklad jídelníčku který mají štěňata u nás, než odcházejí do svých domovů v 8. týdnu jejich věku:
-
6:30 – snídaně: tvaroh +ovoce (jablko; jahody; ananas) + med + žloutek
-
13:30 – oběd : mletá kachna + zelenina (kysané zelí či dýně) + divoká rýže
-
19:30 – večeře: kachna + ovoce
-
před spaním zhruba ve 23:00 – pozdní večeře: kachní srdíčka či žaludky
U štěňat je důležité krmit v jeden den stejným druhem masa. Nedoporučuji k obědu dávat třeba hovězí a k večeři kuřecí.
Celková dávka za všechny 4 krmení je 350g (při váze štěněte 7kg)
- dávejte pozor kolik štěněti dáváte pamlsků mimo krmou dávku. Do krmné dávky musíte tedy započítat i všechny pamlsky které štěně sní přes den.
Nikdy svému psovi nedávejte vařené nebo pečené kosti!! Kosti se psovi dávají pouze syrové.
Většinu syrových ryb můžete dávat i s kostmi, ale jen v případě, že štěně nehltá a pořádně kouše.
Nezapomínejte na mléčný příkrm. Jednou za čas štěněti dejte plnotučný tvaroh, kvalitní jogurt, kozí mléko, med, vajíčko či nějaké/ou ovoce/zeleninu (banán, rozmixované jablko, dýni atd.)
Občas můžete dát pejskovi syrovou kost na okus. Na toto jsou nejlepší tvrdé kosti (hovězí,telecí,) nebo chrupavky. Pejsek se za prvé zabaví a za druhé si tím vyčistí zuby.
U štěňat se držíme zásady, že méně je někdy více – štěňata určitě nepřekrmujeme – štěndo by mělo žrát s chutí, na jídlo se těšit a dojídat.
Jídlo jim určitě nenechávejte v misce, pokud nedojedí.
Nebojte se štěněti strčit hned od začátku ruku do misky. Mělo by na to být zvyklé. Občas musíte s miskou manipulovat i když jí. Jídlo do misky vždy přidávejte, nikdy neodebírejte krmnou dávku.
To ale neznamená, že byste měli svého psa neustále rušit při jídle. Prostě všeho s mírou.
Nezvykejte psa na krmení z ruky. To co máte v ruce je jen vaše a psa je to až v případě, že je jídlo v jeho misce. Snažte se mu veškeré hlavní jídlo dávat do jeho misky a nenechávat ho žrát z vašeho talíře, hrnce nebo jiného kuchyňského nádobí. Pejsek by si na to mohl zvyknout a začne vám krást ze stolu a u saarloosků se tohoto zvyku opravdu těžko zbavuje
Jako doplňky stravy můžete používat:
Různé druhy olejů: většinou pro zlepšení kvality srsti (lněný, lososový, konopný, kokosový, atd.)
Vitamíny: pro růst a vývoj štěněte (Aptoflex na klouby, Kvasnice, různé druhy řas)
Pamlsky: by měly být kvalitní minimálně z 80% masa, u nás se osvědčily játrové sušenky, párky a nebo sušená masa pro psy, jako pamlsek se nehodí piškoty (je v nich cukr a obilí)