Zdraví u SAV
DKK a DLK
DKK – dysplazie kloubu kyčelního
DKK je dědičně podmíněný chybný vývoj kyčelních kloubů. Jedná se tedy o vývojové, nikoli vrozené, onemocnění s polygenní dědičností. Na jeho vzniku se podílí kromě dědičnosti, která je daná genetickou informací, i faktory vnějšího prostředí. Pro vznik onemocnění je typická laxita kyčelních kloubů.
Štěňata se rodí se zdravými kyčelními klouby. To, jestli dysplazie vznikne, závisí na genetické výbavě každého jedince a faktorech vnějšího prostředí.
Faktory ovlivňující vznik DKK
- Zvýšená fyzická zátěž v období růstu
- Rychlý růst
- Nedostatečné osvalení pánevních končetin
- Genetika – predispozice po předcích a vývoj plodu v těle matky
Podle FCI se hodnotí DKK takto:
STUPEŇ DKK POPIS
- A (0) negativní, bez příznaků dysplazie
- B (1) hraniční dysplazie, přechodný stupeň
- C (2) mírná dysplazie
- D (3) střední dysplazie
- E (4) težká dysplazie
DLK – dysplazie kloubu loketního
Dysplazie loketního kloubu je dědičné, ne vrozené, vývojové onemocnění vyskytující se u velkých plemen psů v období 3 -7 měsíců. Loket je velmi těsný kloub a na jeho utváření se podílí tři kosti (pažní kost, kost loketní a kost vřetení).
Faktory ovlivňující vznik DLK
- nadměrná zátěž v období růstu
- rychlý růst
- nadměrný přídavek vápníku do krmné dávk
- genetika – predispozice po předcích a vývoj plodu v těle matky
STUPEŇ DKK POPIS
- 0 negativní, bez příznaků dysplazie
- 1 mírná dysplazie
- 2 střední osteoartróza
- 3 těžká osteoartróza
RTG diagnostika v dospělosti
Minimální věk pro posouzení snímků na vyhodnocení dysplazie kyčelních kloubů je 12 nebo 18 měsíců podle plemene a požadavků chovatelských klubů.
Podmínka chovnosti pro SAV v závislosti na DKK A DLK
DKK – vyšetření: psi i feny jsou zařazováni do chovu na základě vyšetření DKK do výsledku stupně 2/2 (C) včetně. Vyšetření může být provedeno až po dosažení 15 měsíců věku. Vyšetření platí i pro zahraniční psy, kteří se budou účastnit reprodukce v ČR.
DLK – vyšetření: psi i feny jsou zařazováni do chovu na základě vyšetření DLK do výsledku stupně 2/2 (C) včetně. Vyšetření může být provedeno až po dosažení 15 měsíců věku
Dwarfismus
Dwarfismus je genetická mutace, která napadá vývoj hypofýzy a to má vlastně za následek malou nebo žádnou produkci hormonů – zejména toho růstového. Tato mutace se buď projeví jako onemocnění a nebo je pes pouze nositelem tohoto genu.
Toto onemocnění spočívá v tom, že nemocné zvíře je omezené v růstu, mívá velké problémy s funkcí ledvin a jater. Většina nemocných štěňat se rodí mrtvá a nebo zemře během prvního týdne života. Pokud náhodou přežijí je rozdíl v růstu patrný cca po 4 týdnech života. Nemocní psi (pokud přežijí a neléčí se) se dožívají cca 5 let života.
V roce 2010 byla založena holandská nadace „Saartje“. Tato nadace informuje o dwarfismu a o možnostech jeho testovámí. Vedle toho také nabízí domov a léčbu postiženým psům.
Majitel (chovatel) dwarfíka jej můžete nadaci darovat. Nadace mu může najít nové majitele a zajistit mu léčbu
Pes může být:
Zdravý – N/N normal/normal – „Free“
Zdravý,ale přenašeč – A/N abnormal/normal
Nemocný - A/A abnormal/abnormal
Příklady spojení genů:
Rodič N/N + Rodič N/N = všechna štěňata budou N/N Rodič A/N + Rodič N/N = 50%štěňat N/N a 50% štěňat A/N Rodič A/N + Rodič A/N= 50%štěňat A/N,25%štěňat N/N a 25% štěňat A/A - toto spojení je u chovu SAV v ČR zakázáno
Procenta jsou pouze teoretická
Ukázka štěňat ze stejného vrhu – 2 normální štěňata (v levo) a 2 štěňata postižená dwarfismem (v pravo)
Podmínka chovnosti v souvislost s DWARFem u SAV – Pokud jedinec doloží genetické vyšetření obou rodičů s výsledkem negativní, je automaticky brán za negativního a nemusí být vyšetřen.
Pokud jeden z plánovaných rodičů není vyšetřen, druhý z rodičů musí být vyšetřen a to s výsledkem negativní.
Pro vyšetření na Dwarf stačí 5 ml krve, připojit kopii PP, vyplnit formulář: http://www.laboklin.cz/pdf/cz/order_forms/ua_genetik_cz_ohnepreis.pdf a vše zaslat do laboratoře laboklin
a nebo využít laboratoř http://www.slovgen.sk/
Degenerativní myelopatie (DM)
Degenerativní myelopatie je onemocnění postihující míchu.
Rané stádium choroby se projevuje ubýváním bílé hmoty míšní, především v hrudní oblasti páteře. Dochází tak k postupnému narušování systému “drah” vedoucích signály z mozku do cílového místa a tedy ke zhoršené schopnosti ovládat zadní, a v pozdějším stádiu nemoci, i přední končetiny. Klinickým projevem u zvířat postižených tímto onemocněním je charakteristický styl chůze, který se projevuje ztrátou koordinace a rovnováhy. Mezi další projevy patří inkontinence a postupné ochrnutí dýchacích svalů. Všechny změny provázející degenerativní myelopathii jsou nevratné a zhoršující se ve svém projevu. První příznaky nemoci lze pozorovat přibližně ve věku osmi let a celý proces může trvat až tři roky, v případě, že majitel dříve nesvolí k euthanázii zvířete.
DM je bohužel v současnosti neléčitelná choroba, vždy končí smrtí zvířete.
Pes může být:
Zdravý – N/N – bez zmutovaného genu „Free“
Zdravý, ale nositel genu – N/DM – tzv. „Carrier
Nemocný – DM/DM – tzv.„Affected“ buď příznaky má a nebo se objeví v pozdějším věku
Příklady spojení genů:
Rodič N/N + Rodič N/N = všechna štěňata budou N/N Rodič N/DM + Rodič N/N = 50% štěňat N/N a 50% štěňat N/DM Rodič DM/DM + Rodič N/N = všechna štěňata N/DM
Rodič N/DM + Rodič N/DM = 25% štěňat N/N, 50% štěňat N/DM, 25% štěňat DM/DM Rodič N/DM + Rodič DM/DM = 50% štěňat N/DM a 50% štěňat DM/DM Procenta jsou pouze teoretická
Pro chov SAV v ČR je zakázáno toto spojení – N/DM + N/DM a N/DM + DM/DM
Podmínka chovnosti v souvislost s DM u SAV – Pokud jedinec doloží genetické vyšetření obou rodičů s výsledkem negativní, je automaticky brán za negativního a nemusí být vyšetřen.
Pokud jeden z plánovaných rodičů není vyšetřen, druhý z rodičů musí být vyšetřen a to s výsledkem negativní.
Pro vyšetření na DM stačí 5 ml krve, připojit kopii PP, vyplnit formulář: http://www.laboklin.cz/pdf/cz/order_forms/ua_genetik_cz_ohnepreis.pdf a vše zaslat do laboratoře laboklin
a nebo využít laboratoř http://www.slovgen.sk/